Dijital Çağ Atölyesi

From HackerspaceWiki
Jump to: navigation, search
Dijital Çağ Atölyesi
G3352.png
Status active
Country Türkiye
State or District Ankara
City Ankara
Date of founding 2017/12/27
Last Updated 2023-05-29
Website https://dijitalcagatolyesi.com/
YouTube https://www.youtube.com/dijitalcagatolyesi
Facebook https://www.facebook.com/dijitalcagatolyesi/
Twitter https://twitter.com/dcagatolyesi
E-mail iletisim@dijitalcagatolyesi.com
Snail mail

Söğütözü Caddesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, GARAJ Kuluçka Merkezi
06510 Ankara
Türkiye

Members
Location 39° 55' 14.30" N, 32° 47' 53.10" E


Loading map...


vCard download

English:

Dijital Çağ Atölyesi is a non-linear learning centre where kids and young adults through play, explore the amazing world of Maker Movement through fun interactive activities for them to experiment with amazing creations and ideas that develops lifelong learning and interest in Maker Movement. Dijital Çağ Atölyesi is the first step towards creating an interactive experience where kids channel their energy, excitement, curiosity and creativity through play and by extension, expanding Turkey’s capacity and diversity of the STEM workforce pipeline to prepare the younger generation for the best jobs of the future that will see Turkey become innovative, secure and competitive.Turkish:

Dijital Çağ’ın içindeyiz ve baş döndürücü gelişimin olduğu bir dönem yaşıyoruz. Şüphesiz ki bu gelişim durmayacak ve bir kısmını bugün öngörebildiğimiz bir kısmını ise henüz hiç bilmediğimiz ve hayal bile edemeyeceğimiz bir şekilde ve alanlarda devam edecektir. Ancak bu gelişimin teknoloji, özellikle de bilgisayar ve internet teknolojileri üzerinden devam edeceği tartışmasız bir gerçektir.

Geçtiğimiz yüzyıla hâkim olan eğitim modeli anlayışı, bugünkü bilim – teknoloji ve sürekli etkileşimlerin yaşandığı bir dünyada sürdürülemez hale gelmiştir. 21. yüzyıl becerileri gelişmiş, bugünün değil yarının dünyasını hedef alarak insan yetiştirmek ve çocuklarımıza çağın ve teknolojinin getirdiklerine uyumlu birtakım yenilikleri kazandırmak zorundayız. Küçük nüfuslarına rağmen milli eğitim sistemleri ile birlikte yürüttükleri; bilişim ve teknoloji atölyeleri, gösterileri, fuarları vb. etkinlik faaliyetleriyle büyük bir ivme yakalamayı başaran Estonya ve Litvanya gibi Baltık ülkeleri bunun en güzel örnekleridir.

Dijital Çağ Atölyesi, merkezi bugün “İnternet Cumhuriyeti” olarak adlandırılan ülke Estonya’da olan; bilişim ve teknoloji atölye içerikleri tasarlayan, üreten ve uygulayan bir sosyal girişimdir. Yeni nesil üretim atölyesidir! Bu atölyedeki etkinlikler, “herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir!” felsefesini taşıyan maker hareketi temelinde;

  1. Çocuklara
  2. Okullara
  3. Kurumlara/Şirketlere
  4. Yetişkinlere yönelik tasarlanmaktadır.

2009 yılında Estonya’da kurulan atölye 2018 yılının ocak ayından bu yana Türkiye’de hizmet vermektedir.

Teknolojiyi tüketen değil geleceği üreten bir nesil için yola çıkan ve bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce çocuğun hayallerine dokunan atölye, Türkiye’de de projeleriyle adından fazlasıyla söz ettirmeye başlamıştır. Ayrıca atölye, organize ettiği atölye başlıkları itibariyle Türkiye’de ilk ve tektir.

Daha üretken, yaratıcı, meraklı, girişimci, geleceğin toplumuna hazır teknoloji okur- yazarı çocuklar için Dijital Çağ Atölyesi kapılarını ardına kadar açmıştır! Sizi de bu dönüşüme davet ediyoruz…This Hackerspace has a 3D PrinterThis Hackerspace has a Virtual Reality StationThis Hackerspace has a Arcade